Loading...
ثبت شرکت تجاری ، قیمت ثبت شرکت ، شرایط و مدارک مورد نیاز۱۳۹۸/۱۰/۸ ۲:۰۷:۴۹

ثبت شرکت در حقیقت از کنار هم قرار گرفتن چند شریک و یا سهامدار انجام می‌شود که برای به سرانجام رساندن اهداف یکسان و مشترکی شروع به فعالیت می‌نمایند. تمام شرکتها دارای اهداف مشخصی هستند. این اهداف در چهار چوبی به نام اساسنامه شرکت تنظیم می‌گردد که دارای مفاد مختلفی می‌باشد.

در این مقاله به طور مفصل به مبحث ثبت شرکت در ایران ، مراحل ثبت شرکت ، هزینه ثبت شرکت و خدمات اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری (Company Registration Office) پرداخته می‌شود. تا پایان این مقاله همراه کارشناسان ثبت ملت باشید.

نام و نام خانوادگی
شماره موبایل
نوع شرکت
موضوع فعالیت
میزان سرمایه

واژه‌ی شرکت به معنای شریک شدن و هم‌دست شدن با یکدیگر در کاری مشخص است. در علوم انسانی شرکت یک نهاد قانونی با فعالیت‌های مخصوص تجاری و بازرگانی می‌باشد که بین یک شخص حقیقی یا حقوقی و یا ترکیبی از هر دو تشکیل می‌شود. افراد برای قانونی کردن فعالیت‌های تجاری خود و برخورداری از پشتوانه‌ی حقوقی و بر اساس انواعی که در قانون تجارت پیش‌بینی شده است اقدام به ثبت شرکت می‌کنند.

در قانون تجارت شرکتها در قالب‌های مختلفی تعریف و ثبت می‌گردند که هر کدام از آن‌ها مشخصه‌های خاص خود را دارند. انواع شرکت‌ها و شخصیت‌های حقوقی قابل ثبت در اداره ثبت شرکت‌های ایران به شرح زیر است:

  • شرکت با مسئولیت محدود

  • شرکت سهامی خاص

  • شرکت سهامی عام

  • شرکت تضامنی

  • شرکت تعاونی

  • موسسه‌های غیر تجاری

شرکت به عنوان یک عمل حقوقی، نیازمند همکاری دو یا چند شخص است. این همکاری صرفا زاییده‌ی قراردادی نیست که طرفین آن را منعقد کرده‌اند، بلکه تابع مکانیسمی است که قانون‌گذار در اختیار شرکا قرار داده تا سرمایه‌های فردی خود را برای رسیدن به هدفی خاص که بردن سود است به سرمایه‌ی جمعی تبدیل کنند. به همبن دلیل است که به ثبت شرکت نیاز داریم.

با توجه به اهمیت ثبت شرکت و شرکت‌های تجارتی و اثراتی که بر آن مرتبط است، از جمله داشتن شخصیت حقوقی، دولت باید حتی‌المقدور در تشکیل آن‌ها نظارت نماید تا وسیله‌ای برای سوء‌استفاده نباشند.

قانون مقررات زیادی برای شرکتهای تجاری وضع نموده که رعایت آن‌ها هر یک به نوبه‌ی خود لازم است، ولی یک رسیدگی و بازرسی کلی و دقیق در ابتدای تاسیس شرکت لازم است تا معلوم شود به وجود آوردن این شخصیت حقوقی، با رعایت مقرراتی است که وضع شده یا خیر.
با فعالیت به صورت شرکت، تمام امور تجاری و غیر تجاری شرکت به صورت رسمی و قانونی صورت گرفته و اعتبار بیشتری خواهد یافت. از طرفی دیگر فعالیت تحت عنوان شرکت به علت امتیازاتی که قانون برای شرکت‌ها در نظر گرفته است (نظیر اعطای وام) و حمایت‌هایی که از اشخاص حقوقی به عمل می‌آورد، موجب اطمینان خاطر شرکت‌ها جهت فعالیت با امنیت شغلی بیشتر نسبت به فعالیت شخصی می‌گردد.

بهترین روش برای انجام فعالیت‌های تجاری و غیر تجاری منظم، گسترده و مستمر ثبت شرکت تجاری و یا ثبت موسسه غیر تجاری می‌باشد. مانند هر کاری “ثبت شرکت” مزایا و معایبی دارد. هر چند مزایای ثبت شرکت بسیار بیشتر از معایب آن است. این معایب یا مشکلات عمدتا ممکن است پیش نیاید و یا تعدادی از آن‌ها برای معدود افرادی اتفاق بیفتد و یا اینکه اصلا فردی به این‌ها به دید مشکل نگاه نکند!

قیمت ثبت شرکت (هزینه ثبت شرکت از صفر تا صد)

قیمت ثبت شرکت به هزینه‌ی حق‌الوکاله وکیل، هزینه‌های حق‌الثبت، دریافت کد اقتصادی و ثبت‌نام مالیات بر ارزش افزوده، اجاره محل کار، خرید وسایل اداری و … بستگی دارد. موسسات ثبت شرکت های مختلف قیمت‌های مختلفی به مشتری اعلام می‌کنند. اما به صورت کلی هزینه ثبت شرکت بر اساس موضوع فعالیت شرکت، میزان سرمایه شرکت، سرعت انجام کار، دقت و شفافیت برآورد می‌شود.

پیشنهاد ما این است که جهت اطلاع از قیمت ثبت شرکت با کارشناسان یکی از موسسات ثبتی معتبر در ایران مانند ثبت شکوفه ، ثبت ملت ، ثبت شاهکار و یا نوین ثبت تماس بگیرید تا با بررسی شرایط و مدارک شما مناسب‌ترین قیمت را به شما اعلام کنند.

مزایای ثبت شرکت

ا ثبت شرکت تمام فعالیت‌‌های تجاری به صورت رسمی و قانونی انجام می‌شوند و اعتبار بیشتری خواهند یافت. همچنین تمام فعالیت‌های شرکت تحت کنترل و نظارت قانون قرار می‌گیرد، بنابراین افراد حقیقی و حقوقی تمایل بیشتری برای همکاری با شرکت‌های ثبت شده خواهند داشت.

مسئولیت مالی و حقوقی تمام فعالیت‌های یک شخص حقیقی به عهده خود شخص خواهد بود؛ در صورتی که در شرکت ثبت شده تمام اعضای هیأت مدیره و شرکا درباره همه اعمال شرکت در برابر اشخاص ثالث مسئولیت داشته و ملزم به پاسخگویی از طریق قانونی هستند. بنابراین همه مسئولیت‌ها به عهده یک نفر نخواهد بود که این موضوع به نفع تک تک شرکا و از طرفی اشخاص طرف معامله با شرکت نیز خواهد بود و موجب اطمینان بیشتر اشخاص و شرکت‌ها جهت تعامل با شرکت ثبت شده خواهد شد.

در زمینه‌ی شراکت شرکا بدون شک شراکت به صورت حقوقی نسبت به شراکت به صورت شخصی به نفع همه شرکا خواهد بود. با ثبت شرکت تمام جزئیات، مقدار درصدهای سهام و سایر حقوق شرکاء به صورت قانونی و مکتوب در اساسنامه و سایر اسناد شرکت قید شده و قابل استناد است. بنابراین در پیشامدهایی همچون اختلافات احتمالی مابین اعضاء و همچنین در مقابل اشخاص ثالث روند حل اختلافات و مشکلات نسبت به شراکت شخصی بسیار ساده‌تر و مدون و از طریق قانون قابل پیگیری خواهد بود.

همه ساله مناقصه‌ها و مزایده‌های بزرگ و مهم بسیاری به صورت دولتی و خصوصی برگزار می‌شود که در آن سازمان‌های عمومی و شرکتهای بزرگ، خرید و ارائه کالا یا خدمت مورد نیاز خود را به رقابت و مسابقه می‌گذارند که سود و درآمد سرشاری برای طرفین این معامله به همراه خواهد داشت. تقریبا شرکت کردن در اکثر مناقصه‌ها و مزایده‌های مهم تنها به صورت شخص حقوقی امکانپذیر است، بنابراین یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت امکان حضور در مناقصه‌ها و مزایدها و برخورداری از مزایای اینگونه از معامله‌ها است.

شرکتهای معتبر برای پیشگیری از مشکلات قانونی و حقوقی احتمالی مایل به اعطای نمایندگی به شرکتهای ثبت شده هستند و با اشخاص حقیقی همکاری نمی‌کنند و یا در صورت همکاری شرایط سخت‌تری را نسبت به شرکتها برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. بنابراین ثبت شرکت راه مناسبی برای اخذ نمایندگی شرکتهای مهم و فعالیت به عنوان زیر مجموعه یک برند معتبر می‌باشد.

تمام سوابق و اطلاعات با اهمیت یک شرکت از جمله تاریخ ثبت شرکت، اسامی تمام اعضای هیئت‌مدیره و سِمت آن‌ها، دارندگان حق امضاء، نشانی قانونی شرکت، موضوع فعالیت شرکت، شعبه های شرکت، میزان سرمایه ثبت شده و هرگونه تغییرات شرکت به صورت کامل در روزنامه رسمی کشور ثبت می‌شود و قطعا چنین شفافیتی موجب جلب اعتماد مشتریان و افزایش اعتبار شرکت خواهد شد.

با ثبت شرکت به علت ثبت رسمی تاریخ آغاز فعالیت شرکت، با گذشت زمان و بیشتر شدن مدت فعالیت، اعتبار شرکت نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین در تمام فعالیت‌های تجاری و غیر تجاری این نام ثبت شده شرکت است که می‌تواند به شرکت اعتبار بخشیده و باعث اعتماد و شناخته شدن شرکت بین اشخاص و اصناف باشد.

در بسیاری از موارد امتیازات و اعتبارات دولتی، انواع وام‌های بانکی و مجوزهایی که دریافت آن از ارگان‌ها و نهادهای دولتی برای انجام فعالیت‌های مختلف الزامی است تنها به شرکتهای ثبت شده تخصیص می‌یابد و اشخاص حقیقی از دریافت چنین مزایایی بی‌بهره هستند.

معایب یا مشکلات ثبت شرکت

تمام شرکتهای ثبت شده در پایان هر سال مالی ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود به اداره‌ی دارایی و پرداخت مالیات تعیین شده هستند.
تعیین مقدار مالیاتی که هر شرکت موظف به پرداخت آن است به عوامل مختلفی مانند: تکمیل صحیح دفاتر مالیاتی، ارائه به موقع اظهارنامه مالیاتی به اداره دارایی، میزان درآمد شرکت و سود خالص کسب شده در پایان سالی مالی و… بستگی دارد.
در صورتی که هر یک از این موارد به درستی رعایت نشوند ممکن است موجب اشتباه محاسباتی در مالیات شده و شرکت مجبور به پرداخت مالیات اضافی گردد. همچنین اگر شرکتی در طول سال مالی خود فعالیتی نداشته باشد می‌تواند در پایان سال اظهارنامه عدم فعالیت به دارایی ارائه نماید که در این صورت به کلی مشمول مالیات نخواهد شد.

تمام شرکتهای ثبت شده، هرساله موظف به تکمیل دفاتر مالیاتی پلمب شده خود و اظهار آن به اداره‌ مالیات می‌باشند. بر خلاف تصوری که در بین برخی از افراد وجود دارد، تکمیل این دفاتر کار پیچیده‌ای نیست و تنها کافیست مواردی چون درآمدها، هزینه‌ها، بدهی‌ها، اصتهلاک‌ها و… را با دقت و به صورت شفاف در دفتر ثبت کرد.
همچنین مراحل اخذ دفاتر مالیاتی و ارائه اظهارنامه مالیاتی به اداره دارایی بسیار ساده است و اگر آشنایی کافی با مراحل انجام این کارها نداشته باشید می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای اندک انجام آن را به موسسه‌های خدمات ثبت شرکت (مانند ثبت ملت و یا ثبت برند و ثبت شرکت شکوفه) بسپارید.

طبق قانون کار شرکت‌های ثبت شده موظف به بیمه کردن کارکنان خود می‌باشند. بنابراین کارفرما علاوه بر پرداخت حقوق ماهیانه باید درصدی از حق بیمه کارمند خود را نیز پرداخت کند. هر چند کارفرمای حقیقی هم مانند کارفرمای حقوقی موظف به پرداخت حقوق و بیمه کارکنان است و در این مورد تفاوتی وجود ندارد.

داشتن یک نشانی به عنوان محل شرکت الزامی‌ست. در سه ماه اول ثبت شرکت در صورت نداشتن یک دفتر کار مستقل می‌توان از نشانی منزل استفاده کرد؛ اما پس از آن و در هنگام تشکیل پرونده‌ مالیاتی و اخذ کد اقتصادی باید نشانی یک مکان تجاری با سند یا اجاره‌نامه به نام شرکت ارائه داد.
هر چند در ابتدای فعالیت به صورت ثبت شده نیاز به ملکی کامل به عنوان دفتر شرکت نیست و با اجاره یک اتاق از یک شرکت تجاری و ارائه اجاره نامه آن به اداره دارایی و اعلام نشانی مذکر می‌توان شرکت را بدون مشکل و با هزینه کم اداره نمود.

مسلما هزینه‌های راه‌اندازی یک کسب و کار به صورت شرکت ثبت شده بیشتر از راه‌اندازی یک کسب و کار شخصی است. هزینه‌هایی مانند اجاره محل شرکت، خرید وسایل و لوازم اداری، هزینه‌های قانونی ثبت و…
اما با توجه به مزایا و امتیازاتی که شرکت‌های ثبت شده دارند پس از مدتی فعالیت مفید، سود به دست آمده از فعالیت‌‌های تجاری صحیح و اصولی، هزینه‌های اولیه ثبت شرکت را جبران خواهد کرد.

کی از علت‌های تردید در ثبت شرکت یا عدم انجام آن، ترس از عدم آشنایی با قانون تجارت و موارد تخصصی آن است.
برای رفع این مشکل با صرف کمی زمان و مطالعه قانون تجارت و جستجوی مقالات متعددی که در سایت‌های گوناگون پیدا می‌شود، می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید و هر زمان که نیاز داشته باشید می‌توانید از مشاوره‌ وکلای موسسه‌هایی (مانند نوین ملت) که خدمات مرتبط با ثبت شرکتها را ارائه می‌دهند بهره‌مند شوید.