Loading...
ثبت برند و لوگو ، هزینه ثبت برند ، شرایط و مدارک مورد نیاز۱۳۹۸/۱۰/۸ ۲:۱۳:۱۳

مارک یا برند (Brand) یک اسم، عبارت، طرح، نماد یا هر خصوصیت دیگری است که نشان‌گر خدمات یا فروش محصولی خاص است که به وسیله آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه تمایز می‌یابد.

برند در قانون تجارت به نام علامت تجاری (نشان تجاری) شناخته می‌شود. همچنین فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژی نمانام را به جای واژه انگلیسی برند معرفی کرده است.

نام و نام خانوادگی
شماره موبایل
نوع علامت تجاری

ثبت برندتمدید برند

برند همان چیزی است که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با آن بصورت مفهومی، دیداری یا لفظی صفات و ویژگی‌های محصول خاصی را در ذهن و قلب خود تداعی می‌کند.

برند شامل همه‌ی احساسات، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده است؛ برند، برداشت افراد از یک نام است.

در بین ایرانیان واژه‌ی مارک یا برند معمولاً برای محصول یا خدماتی به کار می‌رود که ارزش و اعتبار اجتماعی بالایی دارند. در واقع «برند» دارای شخصیت اجتماعی است و برندهای موفق آن‌هایی هستند که افراد نسبت به آن‌ها حس مالکیت دارند و برای نمونه می‌گویند: «این برند مورد علاقه‌ی من است». برندهای برتر می‌توانند هیجانات مصرف‌کنندگان خود را برانگیزند و مشتریان نیز به این نام‌ها اعتماد دارند و از آن‌ها انتظار خلق ایده‌های جدید و نوآوری در محصولاتشان را دارند.

مزایای ثبت برند و علامت تجاری چیست؟

 • مشتریان می‌توانند محصولات مشابه را از یکدیگر تشخیص دهند.

 • شرکت‌ها یا اشخاص می‌توانند محصولات‌ خودشان را از هم متمایز سازند.

 • بهترین وسیله بازاریابی و ایجاد شهرت برای شرکت‌هاست.

 • شرکت‌ها با فروش حق امتیاز استفاده از برند تجاری خود، یک منبع درآمد قابل توجه کسب می‌کنند.

 • ثبت برند برای اعطای نمایندگی ضروری می‌باشد.

 • به مرور زمان برند ارزش مالی و اعتباری بیشتری کسب می‌کند. بنابراین می‌تواند یک دارایی ارزشمند برای شرکت‌ها باشد.

 • شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات خود تلاش کنند.

ثبت برند به چه معنایی است؟

به ثبت قانونی هر شکل، طرح، عبارت، علامت، نماد، اسم، لوگو، آرم و … به اصطلاح ثبت برند و یا ثبت علامت تجاری گفته می‌شود.

در تمام دنیا علامت‌ها و اسم‌های تجاری با توجه به نوع کالا و خدمات به ۴۵ طبقه یا گروه تقسیم می‌شوند که به این دسته‌بندی‌ها به اصطلاح “طبقه‌بندی بین‌المللی علائم صنعتی و تجاری” می‌گویند.

لازم است بدانیم با ثبت برند برای محصول و خدمات خود، دارای حقوقی می‌شویم که طبق آن می‌توانیم از فرد یا افرادی که برای آن محصول یا خدمات از مشابه یا عین اسم یا علامت ثبت شده‌ ما استفاده می‌کنند به صورت حقوقی و کیفری شکایت کنیم.

ثبت برند چه مدتی اعتبار دارد؟

ثبت برند از زمان تسلیم اظهارنامه آن به مدت ۱۰ سال اعتبار دارد و با درخواست مالک برند، برای دوره‌های پی در پس ۱۰ ساله، قابل تمدید است‌.

پس از پایان دوره‌ی ۱۰ ساله، به مدت ۶ ماه فرصت دارید برای تمدید برند و پرداخت هزینه تمدید و یا جریمه تاخیر اقدام کنید.

چه علامت‌هایی قابل ثبت هستند؟

هر کلمه، حرف یا حروف، عدد، ترسیمات، عکس، شکل، رنگ، تصویر، برچسب یا ترکیب آن‌ها که برای تشخیص کالاها یا خدماتی خاص و منحصر به فرد بکار روند، برند یا علامت تجاری محسوب می‌شود.
در برخی کشورها‌، شعارهای تبلیغاتی نیز برند محسوب می‌شوند و در ادارات ملی ثبت علائم تجاری به عنوان برند (علامت تجاری) ثبت می‌شوند. همچنین بعضی کشورها اجازه می‌دهند شکل‌هائی از علامت‌های تجاری که قبلا مرسوم نبوده‌اند نیز ثبت شوند! مانند رنگ‌ها، علائم سه بعدی (شکل یا بسته‌بندی کالاها)، نشان‌های قابل شنیدن (صداها) یا نشان‌های قابل استشمام (بوها). با این حال، بسیاری از کشورها برای آنچه که بعنوان برند قابل ثبت هستند محدودیت‌هایی قائل شده‌اند و عموما اجازه ثبت نشان‌هایی را می‌دهند که قابل رویت هستند یا می‌توان آن‌ها را بصورت گرافیکی نشان داد.

چه علامت‌هایی قابل ثبت نیستند؟

برای نمونه اگر شرکت شما قصد دارد علامت تجاری “صندلی” را برای فروش مبلمان ثبت کند، تقاضانامه‌ ثبت این علامت مردود خواهد شد! چون واژه “صندلی” عام می‌باشد.

اینها کلماتی هستند که معمولآ به منظور توصیف چیزی بکار می‌روند. برای نمونه ثبت کلمه “شیرین” برای شکلات قابل قبول نخواهد بود چون محصول را توصیف می‌کند. در واقع اگر به تولیدکننده شیرینی‌جات برای عرضه محصولاتش حق استفاده انحصاری از کلمه “شیرین” داده شود و یا برای تولیدکننده آب معدنی حق استفاده انحصاری از کلمه “گوارا” داده شود، کاری ناعادلانه خواهد بود. به همین ترتیب واژه‌هایی مانند سریع، برتر، کلاسیک، نوآورانه و… به احتمال زیاد مردود خواهند شد مگر اینکه بخشی از یک نشان خاص باشند! مانند: شیرین‌عسل، پیک‌برتر و… در این صورت درج عبارتی دال بر اینکه در خصوص آن بخش از علامت حق استفاده انحصاری درخواست نمی‌شود ضروری است.

علامت‌هایی هستند که مصرف کننده را نسبت به ماهیت، کیفیت یا مبداء جغرافیایی محصول گمراه می‌کنند! به عنوان نمونه عرضه مارگارین (کره گیاهی) به بازار با علامتی که تصویر یک گاو را داشته باشد مردود خواهد شد! برای اینکه مصرف‌کنندگان به احتمال زیاد تصور خواهند کرد که این علامت متعلق به فراورده‌های لبنی (کره حیوانی) می‌باشد.

بطور کلی اسم‌ها و یا تصویرهایی که موازین و هنجارهای اخلاقی حسنه و مذهبی، که عمومآ پذیرفته شده‌اند را نقض کنند، بعنوان علامت تجاری قابل ثبت نیستند.

علائم رسمی دولتی و نشان‌های کشورها و سازمان‌های بین‌المللی که نمونه‌ای از آن‌ها به دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) اعلام شده است معمولآ قابل ثبت نیستند.

عین یا به طرز گمراه‌ کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است‌.

به صورت کلی طبق ماده ۳۲ قانون ثبت علائم و اختراعات، علامت‌های تجاری در موارد زیر قابل ثبت نمی‌باشند:

 • نتواند کالاها یا خدمات یک مؤسسه را از کالاها و خدمات مؤسسه دیگر متمایز سازد.

 • خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.

 • مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن‌ها گمراه کند.

 • عین یا تقلید نشان نظامی‌، پرچم‌، یا سایر نشان‌های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان‌های بین‌الدولی یا سازمان‌هایی که تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی تأسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیت‌دار کشور مربوط یا سازمان ذیربط اجازه استفاده از آن صادر شود.

 • عین یا به طرز گمراه‌کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است‌.

 • عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفاً میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.

 • عین علامتی باشد که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به‌ لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

قیمت ثبت برند و لوگو (هزینه ثبت علامت تجاری)

قیمت ثبت برند به تعداد کالاها، فارسی یا لاتین بودن اسم تجاری و … بستگی دارد. پس بهتر است برای آگاهی از هزینه ثبت برند و لوگو به صورت دقیق و منصفانه، با مشاوران موسسه حقوقی ملت (ثبت ملت) تماس بگیرید.

برند آماده واگذاری یا به اصطلاح برند فروشی چیست؟

برند آماده در واقع تمام مراحل ثبت برند را پشت سر گذاشته و گواهی ثبت علامت تجاری آن صادر شده است.

کسانی که نام مورد نظرشان به دلایل گوناگون امکان ثبت نداشته و یا فرصت کافی برای گذراندن مراحل مختلف ثبت برند تجاری که معمولا ۶ ماه به درازا می‌کشد را ندارند، به راحتی می‌توانند برند مورد علاقه‌ی خود را از بین صدها برند آماده واگذاری یا به اصطلاح برند فروشی خریداری کنند.

برای مشاهده لیست برندهای آماده فروش (برندهای فروشی) با کارشناسان ثبت ملت به شماره تلفن  ۴۴۳۸۹۰۰۱ ۰۲۱ تماس بگیرید و علاوه بر دریافت مشاوره رایگان برند ثبت شده خود را خریداری کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند و علامت تجاری (اشخاص حقیقی)

 • اصل شناسنامه و کپی کارت ملی

 • امضای وکالت نامه و فرم تقاضای ثبت علامت

 • داشتن جواز کسب و یا جواز تاسیس از صنایع

 • ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد ۱۲×۱۲ سانتیمتر

 • داشتن کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن نام تجاری)

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند و علامت تجاری (اشخاص حقوقی)

 • کپی شرکتنامه و روزنامه رسمی و آخرین تغییرات شرکت

 • کپی شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضا دارند.

 • داشتن کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن نام تجاری)

 • ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد ۱۲×۱۲ سانتیمتر

 • داشتن جواز تاسیس (جواز صنایع)